PIĄTEK 5.06
TEMAT: NASZE ZABAWY
1.Jesteś po ćwiczeniach porannych to zapraszam do kolejnych działań.
2.Na powitanie:
youTube-piosenki-Spokoloko-A ram sam sam-po polsku
3.Zabawy dzieci z różnych stron świata
Rodzic rozmawia z dzieckiem nt. jego ulubionych zajęć, zabaw oraz zabaw dzieci innych narodowości. Opowiada o zabawach, które są znane również w Polsce, ale pod innymi nazwami. Prosi dziecko, aby spróbowało odgadnąć ich nazwy. Następnie przeprowadza z dzieckiem kilka zabaw pochodzących z różnych stron świata. Wskazuje kraje na mapie i przyczepia ich flagi.
a/ „Rzeka słów”- zabawa z Indii (Azja)- rodzic ustala zakres słów np. zwierzęta, rośliny. Podaje pierwsze słowo, dziecko kolejne. Każde słowo zaczyna się głoską, którą kończyło się poprzednie np. tygrys- smok- kangur. W Polsce też dzieci grają w tę grę i nazywają „Podaj słowo”
b/ „ Rybak” – zabawa z Niemiec. Jedno dziecko jest rybakiem, pozostałe to ryby. Rybak stoi przed dziećmi, które siedzą na krzesełkach i mają dłonie wystawione przed siebie. Rybak wodzi wolno pod dłońmi uczestników, mówiąc tekst : Łowiłem ryby przez całą noc, ale złowiłem ich bardzo mało. Po ostatnim wyrazie próbuje klepnąć w dłoń któreś z dzieci. Aby uniknąć złapania musi ono błyskawicznie odsunąć rękę. Jeśli rybakowi nie uda się złapać ryby próbuje ponownie. Jeśli się powiedzie- następuje zmiana ról.
W Polsce zabawa nazywa się „Gili, gili łapki”-jest para uczestników- i gilga się w spodnie dłonie kolegi, znienacka należy klepnąć w wierzchnie dłonie, jedną lub dwiema rączkami.
c/ „Ciepło- zimno”- zabawa z Liberii (Afryka). Jedna osoba chowa jakiś przedmiot i daje wskazówki pozostałym – w wersji polskiej słowami : ciepło, gdy zbliża się do przedmiotu, zimno – gdy oddala się. W wersji z Liberii nie używa się słów, tylko klaskanie z różnym natężeniem.
d/ „Ojciec Szymon każe”- zabawa z Panamy (Ameryka Środkowa). Na środku koła stoi ojciec Szymon i pokazuje wymyślone przez siebie figury, które reszta uczestników musi wykonać. Szymon wybiera najlepszego zmiennika.
W Polsce dzieci bawią się w tę zabawę pod nazwą „Ojciec Wirgiliusz” lub „ raz -dwa- zrób to co ja”
e/ „Skakanie w workach”- zabawa dzieci kolumbijskich plantatorów kawy, którzy mają pod dostatkiem parcianych worków na ziarenka kawy. Dzieci są podzielone na 2-3 zespoły i ustawione w szeregach. Każda drużyna dostaje duży worek . Dzieci w workach skaczą do celu i wracają do szeregu przekazując worek następnemu uczestnikowi. Wygrywa drużyna , której wszyscy uczestnicy jako pierwsi poradzą sobie z tym zadaniem. Utrudnieniem może być skakanie w
białym lub słomkowym kapeluszu (plantatorzy noszą takie kapelusze). Jeśli dziecko zgubi kapelusz , musi założyć go na głowę, zanim zacznie kontynuować skoki.
4.Śpiew piosenki: Moja fantazja
YouTube -Fasolki- Moja fantazja-muzyka S. Kowalewski śpiew Kama i Maja
5.karty pracy 33a,b
6.Rangoli”- zabawa z Pakistanu. Rodzic kredą lub patykiem rysuje dowolny kształt lub wzór , łatwy do wypełnienia np. kwiat, fantazyjny domek, mandala). Dziecko ma „pokolorować” obraz trawą, kamyczkami, płatkami kwiatów, listkami, itp.
7. „Raz, dwa, trzy- Baba Jaga patrzy”- zabawa z Grecji. Jedno z dzieci to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła Raz, dwa, trzy- Baba Jaga patrzy. W tym czasie Na słowo „patrzy” Jaga się odwraca. Kto nie zdołał stanąć w bezruchu wraca na start. Kto pierwszy dotknie Jagę zajmuje jej miejsce.
8. „Memory obrazkowo- wyrazowe”- ćwiczenia spostrzegawczości i pamięci. Rodzic przygotowuje parzystą liczbę jednakowych kartoników ( 10-16). Dziecko na jednym rysuje zabawkę, na drugim kartoniku – pisze jej nazwę . Rozkładamy kartoniki na dywanie, chwilę im się przyglądamy obrazkom i napisom), następnie mieszamy i odwracamy. Uczestnicy zabawy kolejno odsłaniają po dwa kartoniki, próbując odnaleźć parę: obrazek i podpis. Wygrywa ten kto ma więcej par.
9.Księga zabaw s.77
Wesołej zabawy !