„ REWITALIZACJA NIEBIESKO – ZIELONEJ INFRASTRUKTURY PRZEDSZKOLA NR 18 W BYDGOSZCZY ” .

„ REWITALIZACJA NIEBIESKO – ZIELONEJ INFRASTRUKTURY
PRZEDSZKOLA NR 18 W BYDGOSZCZY ” .
To tytuł kolejnego projektu, który przyznany został naszej placówce przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy w wysokości 2000 zł. Działania ekologiczne dotyczyły przeprowadzonych zajęć przyrodniczych dla dzieci związanych z wodą, które odbyły się w przedszkolu jak i w bibliotece na naszym osiedlu. W trakcie warsztatów z robotyki i programowania dzieci musiały zbudować z klocków elektrownie wodne i wiatrowe. Następnie należało je zaprogramować aby zaczęły działać. W ramach projektu zakupiono rośliny do ogrodu przedszkolnego: cebule i krzewy. Podłączono beczkę na deszczówkę do rynny, aby magazynować cenną wodę, która posłuży nam do podlewania roślin. Projekt dotyczy również rewitalizacji śmietnika, który znajduje się na terenie ogrodu przedszkolnego. Zakupiono tynk, farby, narzędzia i pergole. Z pewnością wiosną zakończymy prace rozpoczęte jesienią. Naszym celem jest edukacja przyrodnicza

Czytaj więcej!

NAGRODA PREZYDENTA

Pragniemy poinformować naszych Rodziców ,że nasze przedszkole otrzymało nagrodę Prezydenta Bydgoszczy za EKOPROJEKT ( REWITALIZACJA NIEBIESKO - ZIELONEJ INFRASTRUKTURY PRZEDSZKOLA NR 18 W BYDGOSZCZY ). Gratulujemy

Czytaj więcej!

PODZIĘKOWANIE

Podziękowanie

Składamy gorące podziękowanie wszystkim rodzicom i dzieciom za szczególne zaangażowanie w roku szkolnym 2022/2023 we wszystkie akcje ekologiczne organizowane przez Przedszkole nr 18 w Bydgoszczy.
Szanowni Państwo, to dzięki współpracy z Wami nasze dzieci osiągają sukcesy a Przedszkole nr 18 zyskuje w środowisku uznanie i zainteresowanie.
Z całego serca dziękujemy !

Zapraszamy do przeczytania artykułów o NAS:

https://www.czystabydgoszcz.pl/sciezka-sensoryczna-w-przedszkolu-na-kapusciskach-otwarta/

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,29872966,przedszkolaki-z-kapuscisk-maja-swoja-stacje-meteo-zielnik.html

https://metropoliabydgoska.pl/nowa-sciezka-sensoryczna-na-kapusciskach-dzieci-juz-korzystaja/

Czytaj więcej!

UROCZYSTE ODDANIE DO UŻYTKU ZEWNĘTRZNEJ ŚCIEŻKI SENSORYCZNEJ

UROCZYSTE ODDANIE DO UŻYTKU ZEWNĘTRZNEJ ŚCIEŻKI SENSORYCZNEJ

Ścieżka sensoryczna ma na celu rozwijanie zmysłu dotyku i równowagi u dzieci poprzez angażowanie receptorów czuciowych na dłoniach i stopach, odczuwania, naukę kolorów, nazywania. Chodzenie bosymi stopami po ścieżce rozwija sprawność ruchową w zakresie motoryki małej jak i dużej, uczy koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji oraz daje poczucie sprawczości i radości.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Czytaj więcej!

PLANETĘ NASZĄ KOCHAMY I CAŁY ROK O NIĄ DBAMY

PLANETĘ NASZĄ KOCHAMY I CAŁY ROK O NIĄ DBAMY !
12 czerwca 2023 roku spotkaliśmy się na uroczystym podsumowaniu całorocznych akcji ekologicznych w Przedszkolu nr 18 w Bydgoszczy. Mieliśmy zaszczyt gościć panią Monikę Jędrzejczak z Wydziału Edukacji i Sportu oraz panią Natalię Babachanian z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Nasze dzieci zebrały prawie 700 kg zużytych baterii i akumulatorów małogabarytowych ( III MIEJSCE ) oraz porównywalną ilość plastikowych nakrętek ( II MIEJSCE ). 19 maja w naszej placówce to wyjątkowy dzień – Dzień Dobrych Uczynków dla Środowiska. Dzieci tradycyjnie już przynoszą kwiaty, drzewka i akcesoria przyrodnicze do przedszkolnego ogrodu. Mieliśmy przyjemność podziękować dzieciom za szczególne zaangażowanie w tą akcję. Gorące podziękowanie składamy również na ręce Państwa Kołodziejczak. Dzięki owocnej współpracy Przedszkole nr 18 zyskało logo, koszulki dla dzieci, baner dydaktyczny i okolicznościowe również dla dzie

Czytaj więcej!

EKOPRZEDSZKOLIADA

Ekoprzedszkoliada 2023 już za nami !
W naszym przedszkolu w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego odbyły się międzyprzedszkolne zawody sportowe o tematyce ekologicznej w duchu fair play o puchar Dyrektora Przedszkola nr 18 w Bydgoszczy. Mieliśmy zaszczyt gościć najstarsze dzieci z Przedszkola nr 9, z Przedszkola nr 20, z Przedszkola nr 49 i oczywiście gospodarzy z Przedszkola nr 18. Imprezę sportową poprowadzili trenerzy z FABRYKI SPORTU I REKREACJI W BYDGOSZCZY za co pięknie dziękujemy. Wszystkie konkurencje sportowe 6-latki pokonały z ogromnym zaangażowaniem. Dzieci bawiły się zgodnie przestrzegając zasad sportowych a ciekawy sprzęt dostarczył im wielu wrażeń. Na koniec Ekoprzedszkoliady pani Dyrektor wręczyła dzieciom dyplomy, złote puchary i torby pełne zasłużonych niespodzianek. Każde przedszkole zostało obdarowane drzewkiem - KASZTANOWCEM, które wyrosły w wyniku przeprowadzonych z dziećmi doświadczeń przyrodniczych. Na koniec spotkania 6-latki zostały zaproszone do wędrówki

Czytaj więcej!

PAŁACJADA

PAŁACJADA
BEZPIECZEŃSTWO to podstawa, żeby nad wodą była dobra zabawa!
To cykliczne zajęcia, które odbyły się w tym roku dla dzieci 5-letnich. Pałacjada to zajęcia sportowe o tematyce promującej zdrowie i bezpieczeństwo. To zawody w duchu fair play . W tym roku tematem przewodnim było zachowanie bezpieczeństwa nad wodą. Dzieci oprócz zawodów sportowych , układały puzzle i bawiły się przy muzyce . Na koniec spotkania otrzymały pamiątkowy dyplom i mały upominek. Serdecznie dziękujemy Paniom z Pałacu Młodzieży, które przygotowały dla naszych dzieci atrakcyjne zawody, wykorzystały interesujący sprzęt sportowy oraz przekazały najmłodszym dzieciom dużo wiedzy o bezpiecznym spędzaniu czasu z rodziną nad wodą.
Pałacjada to jedno z zadań Bydgoskiego Grantu Ekologicznego, który został przyznany dla Przedszkola nr 18 w 2023 roku.

Czytaj więcej!

BYDGOSZCZ CZYTA MAŁEMU MISIOWI":

Konkurs plastyczny w ramach realizacji projektu "BYDGOSZCZ CZYTA MAŁEMU MISIOWI":

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w konkursie plastycznym "Miś z przyszłości". Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym pliku oraz na tablicy w holu przedszkola. Prace należy składać do dnia 03.04.2023 (poniedziałek) do p. Małgorzaty Racławskiej, wychowawczyni grupy 1 i 2.

Czytaj więcej!

EKOPROJEKTY W PRZEDSZKOLU NR 18

Miło nam poinformować Państwa, że po raz kolejny nasze przedszkole otrzymało NAGRODĘ PREZYDENTA BYDGOSZCZY ZA EKOPROJEKTY na realizację zadań ekologicznych. W 2022 roku dzieci brały udział w warsztatach ekologicznych, wspólnie zazielenialiśmy teren przedszkola a placówka wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne: kompostowniki, beczkę na wodę deszczową, stację meteorologiczną i narzędzia ogrodnicze. W roku 2023 utworzymy na terenie ogrodu ścieżkę sensoryczną, zakupimy baner z leśnym widokiem, utworzymy ogródki warzywno-ziołowe i zaprosimy chętnych rodziców do wspólnej aranżacji naszego SKALNIAKA. Natomiast 29 maja czekają na nas zawody sportowe EKOPRZEDSZKOLIADA 2023 o puchar Dyrektora Przedszkola nr 18 w Bydgoszczy :)

Czytaj więcej!