PIĄTEK 10.04 Wielkanocne tradycje ludowe.
Pomoce : ugotowane na twardo i na miękko, surowe jajko, trzepaczka do ubijania białka, talerz, piłeczka pingpongowa, łyżka, pluszaki , przesłane karty pracy.
1. Slalom z jajkiem – zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę,
dziecko trzyma łyżkę na której znajduje się jajko i pokonuje slalom między paluszkami w szybkim tempie by jajko nie spadło. Powtarzamy kilkakrotnie licząc ile razy udało się bezbłędnie. Możemy urządzić zawody z rodzicami, rodzeństwem . Jajko można zastąpić piłeczką pingpongową.
2. Zabawa badawcza - w roli głównej jajko – poznawanie budowy , właściwości oraz różnych postaci jaj kurzych.
Dzieci badają kurze jaja obierając ze skorupek i krojąc ugotowane jaja na twardo i na miękko. Rozbija ze skorupek jajko surowe – uprzednio wyparzone – dzieci dotykają, wąchają. Oddzielają białko od żółtka. Ubijamy białko na sztywną pianę a żółtko ucieramy z cukrem tzw. kogel-mogel.(pychotka) Rozmawiamy na temat wartości odżywczych jaj. Dzieci dzielą się wnioskami i spostrzeżeniami.
3.Utrwalenie piosenki pt. Pisanki – (wcześniej przesłanej) świetnie pamiętacie tekst piosenki. W trakcie śpiewania wystukujemy rytm raz lewą ,raz prawą nogą ….wg pomysłów dzieci.
4.Co się zmieniło ? – doskonalenie percepcji wzrokowej,
wyszukiwanie różnic (przesłana karta pracy s.54) w pokoiku zaznaczając 10 różnic na górnym obrazku.
5.Śmigus- dyngus –poznajemy tradycje ludowe
-posłuchajcie- śmigus dyngus to zabawa o charakterze ludowym. Polegała na symbolicznym biciu witkami wierzbowymi lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą co symbolizowało oczyszczanie się z brudów i chorób. Dyngusowanie to zwyczaj wykupienia się pisankami od podwójnego lania wodą. Dawnie zwyczaj ten był hucznie obchodzony na wsi. Przeniósł się także do miast. Obecnie polewamy się wyłącznie dla tradycji w delikatny kulturalny sposób. Zwyczaj ten praktykują też Meksykanie w Wielką Sobotę. Społeczności Dalekiego Wschodu praktykują Songkran, który przypada na wiosnę i związany jest z okresem wielkanocnym( patrz przesłane karty pracy
6. Czas na wielkanocne święta. Posłuchaj wiersza i powiedz o czym ten utwór opowiada.
„ WIELKANOC” Urszula Wojtecka
Słońce mocniej grzeje , ciepłe już poranki,
a my z naszą babcią robimy pisanki
Mama piecze ciasto, kupiła baranka.
My jej pomagamy od samego ranka.
Bo już nadchodzą wielkanocne święta
i cała rodzina jest uśmiechnięta.
Życzymy: Zajączka słodkiego, śmingusa mokrego, pisanek kolorowych
Świąt wesołych i zdrowych