PONIEDZIAŁEK 27.04
TEMAT: POLSKIE SYMBOLE NARODOWE
1.Zabawa na powitanie - Piosenki dla dzieci. Spoko Loko - Tańce Połamańce https://youtu.be/MG6iPAU2b0I
2. Zestaw ćwiczeń porannych
-„Koty na parapecie” – dziecko chodzi na czworaka ( całe dłonie oparte o podłogę) po pokoju, rozglądając się uważnie. Na hasło rodzica.: Kotki na parapecie zwija się w kłębek i leży nieruchomo aż do momentu, gdy rodzic. powie: Kotki na spacer.
-„Ruchomy dywan” – dziecko leży na plecach z rękoma blisko ciała. Na hasło rodzica dziecko przetacza się z jednej strony na drugą stronę dywanu, kiedy doturla się do ściany, próbuje przetoczyć się w drugą stronę
- „Tydzień” – dziecko stoi w rozkroku . Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie do przodu i do tyłu z jednoczesnym wymawianiem nazw dni tygodnia.
- „Wahadło” – dziecko stoi w rozkroku , ręce na biodrach. Przenosi ciężar ciała z jednej nogi na drugą, huśtając się jak wahadło.
- „Głaz” – dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Ręce wyprostowane w łokciach trzyma nad głową. Zadaniem dziecka jest jak najwolniejsze przeniesienie wyobrażonego ciężkiego głazu trzymanego w rękach na głowę. Kiedy to nastąpi – w podobny sposób mają unieść wyobrażony głaz aż do wyprostowania łokci. Rodzic przypomina, by dziecko nabierało powietrza nosem, a wypuszczało je ustami.
3.Rozmowa rodzica z dzieckiem w oparciu o mapę Polski po wysłuchaniu wiersza czytanego przez rodzica.
Zadaniem dzieci jest wskazywanie symboli pojawiających się w treści wiersza. Można wykorzystać ( załącznik ) : Polskie symbole narodowe , mapa Polski
Polska (fragment) Małgorzata Strzałkowska
Polska leży w Europie.
Polska to jest kraj nad Wisłą.
Polska leży nad Bałtykiem.
I to wszystko? Nie! Nie wszystko!
Polska naszą jest ojczyzną
– Tu żyjemy, tu mieszkamy.
Tu uczymy się, bawimy,
I marzymy, i kochamy.
Herb, czasami zwany godłem,
To jest wspólny znak rodaków.
Orzeł na czerwonej tarczy
To odwieczny herb Polaków.
Flaga jest symbolem państwa.
Tak wygląda polska flaga
– Biały kolor to szlachetność,
Czerwień – męstwo i odwaga.
Polskim Hymnem Narodowym
Jest „Mazurek Dąbrowskiego”.
„Jeszcze Polska nie zginęła”
– Któż z Polaków nie zna tego?
4.Wysłuchanie przez dziecko hymnu – „ Mazurka Dąbrowskiego ” https://youtu.be/_5VZNXrywoo
Rodzic wprowadza dziecko do właściwego słuchania hymnu narodowego zadaje pytania :
W jakich okolicznościach słyszysz hymn Polski?
Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest odgrywany, gdy Polacy zwyciężą w ważnym turnieju?
W jaki sposób powinniśmy słuchać hymnu?
Rodzic powtarza z dzieckiem wers po wersie fragment tekstu hymnu (dwie zwrotki). Następnie odtwarza nagranie hymnu i prosi dziecko, żeby wstało i spróbowało go zaśpiewać.
5.Praca plastyczna „ Godło Polski ”
Rodzic prezentuje dziecku godło Polski, prosi o wymienienie charakterystycznych cech. Następnie dziecko najpierw maluje na czerwono kartę z bloku - ( tworzy tło ) . Następnie wycina kształt godła i nakleja orła ( załącznik) oraz koronę .
6.„Układamy napis” zabawa przy użyciu ruchomego alfabetu .
Zadaniem dziecka jest tworzenie napisów: Polska ,kraj , godło ,symbol ,hymn, mazurek ,korona. Dziecko również głoskuje i dzieli na sylaby wyżej wymienione wyrazy .
7.Praca z książką część 4.11a – czytanie prostych wyrazów, pisanie wyrazów po śladzie, wycinanie napisów i przyklejanie pod właściwymi ilustracjami. ołówek, nożyczki, klej
8.Praca z książką część 4.11b – wpisywanie liter do kratek według instrukcji, odczytywanie haseł, kolorowanie rzek na mapie. ołówek, kredki
Pliki do pobrania: