Tydzień Kolorów – podsumowanie

 

         W trakcie minionego Tygodnia Kolorów wielu z Państwa włączało się w nasze działania i wspierało je, jak tylko mogło, np. poprzez przygotowywanie ubranek w odpowiednich kolorach na poszczególne dni, podarowanie placówce sadzonek roślin, nasionek i cebulek kwiatowych, dzielenie się propozycjami literatury dziecięcej mówiącej o emocjach itp. Za Państwa pomoc  i zaangażowanie serdecznie dziękujemy!

W szczególny sposób  chcemy podziękować  wszystkim tym Rodzicom  i Dzieciom, którzy przygotowali pracę plastyczną przedstawiającą najradośniejsze dni spędzone w rodzinie na Wielką Wystawę Radosnych Chwil., a także do tych z Państwa, którzy zarówno prozą, jak i wierszem podzielili się  z nami swymi sposobami radzenia sobie ze złością. Wystawę prac plastycznych można aktualnie oglądać w holu naszego przedszkola, zaś poniżej prezentujemy strategie radzenia sobie ze złością dostarczone przez Emilkę P. z grupy III  z Rodzicami oraz Filipa N. z grupy IV z Rodzicami. Serdecznie dziękujemy!!!

 

„Złość”

Kiedy złość ogarnia ciało

Tupać mocno by się chciało.

Wtedy pomyśl o kwiatuszku

Mieszkającym w Twoim brzuszku.

On łaskocząc Tobie pępek

Rozweseli ten występek

Humor wróci na trzy, cztery

I polecą w kąt chimery

Więc uśmiechaj się wesoło

I zarażaj wszystkich w koło

Tym uśmiechem zdziałasz wiele

Ja się z Tobą nim podzielę!!!

(Emilka P. z Mamą Madzią i Tatą Darkiem – grupa III)

 

Nasze sposoby radzenia sobie z uczuciem złości:

  1. Po prostu nie denerwować się (rada od Filipka J )
  2. Wspólne przytulasy, buziaki, łaskotanie J
  3. Wspólna zabawa na podwórku – kopanie piłki
  4. Wyciskanie różnych kształtów z ozdobnych dziurkaczy (kolorowe konfetti)
  5. Wspólne gotowanie, np. tłuczenie kotletów, ugniatanie i wałkowanie ciasta na domową pizzę
  6. Układanie puzzli
  7. Wycieczki samochodowe, np. na działkę połączone z karmieniem kaczek
  8. Chodzenie z Tatą i Dziadkiem na ryby
  9. Tańczenie przy znanych nam utworach muzycznych
  10. Jak mija pierwsza faza złości, aby zająć głowę czymś innym/przyjemnym, to gramy w gry planszowe – Skoczki, Chińczyk, Żabi Król, Grzybobranie, Księżniczka na ziarnku grochu
  11. Czasami pozwalamy sobie na płacz/krzyk, żeby dać upust swoim emocjom, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo wyrażać swoje emocje tak, jak czujemy/chcemy. Następnie rozmawiamy o tym, co tak bardzo nas zdenerwowało, czego nie powinno się robić/mówić, aby więcej się to nie powtarzało. Jeśli w gniewie powiemy coś, co kogoś zraniło, to używamy magicznego słowa „PRZEPRASZAM”. Po wspólnym wyciszeniu i przytulasach oglądamy jakąś bajkę lub czytamy książeczki z domowej biblioteczki, a następnie rozmawiamy o przygodach głównych bohaterów.

(Filip N. z Rodzicami – grupa IV)