Międzynarodowy projekt e-twinningowy „From Seed to Crop” („Od ziarna do plonu”)

 

W roku szkolnym 2023/24 grupa 3 bierze udział w międzynarodowym projekcie e-twinningowym „From Seed to Crop” („Od ziarna do plonu”). Oprócz naszej placówki w projekcie uczestniczą również szkoły i przedszkola z następujących krajów: Turcja, Grecja, Portugalia, Jordania, Łotwa, Rumunia, Litwa, Gruzja, Hiszpania, Serbia.  Projekt ma na celu umożliwienie uczniom doświadczenia transformacji od nasion do roślin uprawnych i skorzystania z doświadczeń swoich rówieśników w innych warunkach klimatycznych.

 

1. „From Seed to Crop” – Udział w CodeWeek

Nasza grupa wzięła udział w europejskim CodeWeek, czyli społecznej inicjatywie, w ramach której organizuje się różne wydarzenia związane z kodowaniem, Dzieci z wielką chęcią wykonywały zadania związane z kodowaniem, w efekcie których powstawały obrazki przedstawiające drzewa, owoce i inne rośliny.

 

2. „From Seed to Crop” – Przygotowanie kompostu

Aby uzyskać bogatą w składniki odżywcze glebę do uprawy naszych roślin, już od jesieni przygotowujemy kompost z wykorzystaniem obierek z owoców i warzyw pozyskanych z naszej przedszkolnej kuchni oraz z liści i gałązek i innych odpadków organicznych z ogrodu znajdującego się przy naszym przedszkolu. Na wiosnę wykorzystamy uzyskaną glebę do uprawy roślin na rabatach przedszkolnych. Mamy nadzieję na obfite plony dzięki składnikom pokarmowym, w które będzie wzbogacona uzyskana przez nas ziemia kompostowa.

 

3. „From Seed to Crop” - Nauka i prezentacja piosenki „Ogrodnik ziarno wsiał”

Kolejnym zadaniem projektowym była nauka słów piosenki „The farmer plants the seeds” oraz jej zaśpiewanie. Aby zrealizować to zadanie, nauczyciele z poszczególnych krajów przetłumaczyli angielskie słowa piosenki na swój własny język i dostosowali je do linii melodycznej. Kiedy nauczyliśmy się wszystkich zwrotek piosenki w języku polskim, mogliśmy zaprezentować ją podczas zdalnego spotkania z jednym z partnerów projektu – placówką z Grecji, obrazując treść poszczególnych zwrotek odpowiednio dobranymi ilustracjami.

 

4. „From Seed to Crop” - Mówiąca rukola – prezentacja zalet rośliny

Każda placówka biorąca udział w projekcie przygotowała w aplikacji Chatterpix krótkie nagranie, w którym mówiąca roślina przedstawia swój krótki opis oraz prezentuje własne zalety, wartości odżywcze oraz sposoby wykorzystania w kuchni, medycynie, a nawet kosmetologii. Nasza grupa wybrała rukolę jako roślinę, której nasiona planowaliśmy wysiać, aby następnie wspólnie ją skonsumować.

 

5. „From Seed to Crop” – wybór i sianie nasion

Jednym z głównych zadań projektowych jest wysiew i uprawa roślin tak, aby dzieci mogły obserwować proces ich kiełkowania oraz poszczególne fazy wzrostu. Końcowym etapem ma być zbiór plonu oraz jego wykorzystanie do sporządzenia potraw. Nasza grupa wsiała do doniczek nasiona rzodkiewki, szalotki, szczypiorku, koperku, rukoli i marchewki. Zasadziliśmy też ziarna fasoli. Choć pora roku i długość dnia nie sprzyjała tego typu działaniom, chcieliśmy sprawdzić, jak nasze rośliny będą zachowywać się w aktualnych warunkach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na krótki dzień i szybko zapadający zmrok.

 

6. „From Seed to Crop” - życzenia świąteczne dla partnerskich placówek

W okresie przedświątecznym każda z placówek przygotowała w aplikacji Greetings Island kartkę świąteczną z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy Rok oraz wysłała ją do placówek partnerskich. My również otrzymaliśmy wiele takich kartek z życzeniami z różnych krajów, co było dla nas bardzo miłym doświadczeniem.

 

7. „From Seed to Crop” - spotkanie partnerskich placówek: Polska - Grecja

W założeniach projektu przewidziane są zdalne spotkania partnerskich placówek z różnych krajów, abyśmy mogli się zobaczyć, lepiej poznać i zaprezentować swoje dokonania. Podczas pierwszego naszego spotkania on-line połączyliśmy się ze szkołą z Grecji – z uczniami i ich nauczycielką Eleną. Mieliśmy okazję przywitać się  w języku polskim i greckim, zaśpiewać piosenkę „Ogrodnik ziarno wsiał” oraz pochwalić się naszymi uprawami w doniczkach. Nasi mali przyjaciele z Grecji odwzajemnili się tym samym.